strona główna

kontakt

archiwum 2016

archiwum 2014

archiwum 2013

archiwum 2012

archiwum 2011

Konferencja 11-12 maj 2012

Ogólnopolskie Warsztaty Endosonograficzno - Endoskopowe

W dniach 11-12 maja 2012 roku odbyły się w Szczecinie II Ogólnopolskie Warsztaty Endosonograficzno - Endoskopowe. Ich organizatorami byli dr A. Wiechowska-Kozłowska i dr K. Boer z Pracowni Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej Szpitala MSW oraz prof. P. Milkiewicz i prof. M. Wójcicki z WSZ i PUM . Konferencja została objęta honorowym patronatem JM Rektora PUM prof. Przemysława Nowackiego, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej dr. Mariusza Pietrzaka oraz dyrektora Szpitala MSW Sylwestra Bierzanowskiego.

Pierwszy dzień sympozjum rozpoczęła sesja wykładów STATE-OF-THE-ART. Jednym z
wykładowców był docent Christian Bojarski ze Szpitala Charite w Berlinie, ekspert w dziedzinie endoskopii kapsułkowej, posiadający olbrzymie doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju badań. Po sesji wykładowej rozpoczęto prezentacje „na żywo” zabiegów endoskopowych, wykonywanych przez zespół czołowych endoskopistów z Warszawy (dr M. Degowska, dr J. Pertkiewicz, dr hab. M. Polkowski), Katowic (dr H. Bołdys) oraz Szczecina (dr A. Wiechowska-Kozłowska, dr A. Białek, dr K. Boer,).

W czasie pierwszego dnia warsztatów wykonano łącznie 16 zabiegów endoskopowych przeprowadzanych równolegle w 3 salach operacyjnych szpitala MSW. Zabiegi były transmitowane przy współudziale TVP Szczecin drogą satelitarną do kilku sal konferencyjnych Hotelu Novotel. Komentatorami wykonywanych zabiegów i moderatorami dyskusji byli profesorowie P. Milkiewicz i M. Wójcicki wraz z zaproszonymi gośćmi. Uczestnicy mieli również możliwość interaktywnego udziału w trakcie wykonywania badań. Prezentowane były zabiegi endoskopowe i endosonograficzne umożliwiające kompleksowe postępowanie w schorzeniach onkologicznych trzustki i dróg żółciowych, z oceną stopnia zaawansowania zmian, biopsją oraz protezowaniem dróg żółciowych. Szczeciński zespół endoskopistów Szpitala MSW przeprowadził udany przezżołądkowy drenaż endoskopowy torbieli trzustki z zastosowaniem po raz pierwszy w Polsce nowego typu samorozprężalnej protezy. Wykonano również zabieg endoskopowego leczenia zmiany nowotworowej żołądka metodą dyssekcji podśluzowej, który przeprowadził dr A. Białek z Kliniki Gastronetrologii PUM, posiadający największe doświadczenie w Polsce w wykonywaniu tego rodzaju procedur.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem konferencji był udział w niej prof. Petera Vilmanna z Kopenhagi. Profesor Vilmann należy do niekwestionowanych pionierów endosonografii. Jest autorem blisko 120 publikacji z zakresu tej dziedziny, które ukazały się w najbardziej uznanych światowych czasopismach gastroenterologicznych. Prof. Vilmann jest również gastroenterologiem, który jako pierwszy w historii wykonał biopsję trzustki pod kontrolą endosonografii (EUS). W czasie konferencji prof. Vilmann wygłosił zarówno wykład, jak i wykonywał badania endoskopowe, wzbudzając nieukrywany podziw i uznanie dla swoich umiejętności.

Drugiego dnia warsztatów odbyły się sesje wykładowe, których tematami wiodącymi były: postępowanie w zmianach ogniskowych trzustki, współczesne możliwości endoskopii i chirurgii przewodu pokarmowego oraz zagadnienia związane z rakiem jelita grubego. Szczególne zainteresowanie wzbudziły prezentacje prof. M. Wójcickiego i prof.P. Milkiewicza dotyczące diagnostyki endosonograficznej i leczenia chirurgicznego raka trzustki. Z dużym uznaniem spotkał się też wykład prof. J. Lubińskiego, który jak zwykle w bardzo dynamiczny i przejrzysty sposób zaprezentował ciekawe zagadnienia dotyczące chemoprewencji nowotworów przewodu pokarmowego. Prof. K. Marlicz przedstawił bardzo interesujący i refleksyjny wykład zatytułowany „Z kart historii endoskopii”. Prezentacja ta unaoczniła szczególnie młodszym uczestnikom konferencji postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w tej dziedzinie gastroenterologii.

Bardzo cennym elementem Ogólnopolskiej Konferencji i Warsztatów Endoskopowo-Endosonograficznych była równolegle tocząca się sesja pielęgniarek endoskopowych. W sesji tej uczestniczyło ponad 60 pielęgniarek, reprezentujących pracownie endoskopowe z całej Polski.

 

 

KONFERENCJA KONFERENCJA KONFERENCJA KONFERENCJA KONFERENCJA KONFERENCJA KONFERENCJA KONFERENCJA